Василь Ощепков

Історії видатних дзюдоїстів


Василь Ощепков

У Росії питанням про те, що таке дзюдо, зацікавилися завдяки Василю Ощепкову. Опинившись в юному віці в Японії, він навчався в духовній семінарії в Кіото, в якій і став займатися в секції дзюдо.

У 1911 році Ощєпков витримує вступні випробування і надходить у школу «Кодокан», не припиняючи навчатися в школі з поглибленим вивченням мов.

У 1913 році йому присвоюють перший дан, згодом - другий дан. Обдарований і працьовитий Ощєпков на той момент був єдиним іноземцем, закінчили «Кодокан», і став четвертим в історії дзюдо іноземцем, якого удостоїли такої честі. Повернувшись у Росію у 1917 році, він почав розвивати дзюдо на Далекому Сході, організувавши свою школу вивчення спортивного єдиноборства, в якій навчалося близько п'ятдесяти осіб.

Пізніше і в Сибіру свій розвиток отримало дзюдо. Це сталося у 1928 році. У Москві перша секція з'явилася в 1930 році. У столиці Ощєпков основ дзюдо навчає міліціонерів та чекістів. Він навіть відкриває кафедру дзюдо в Державному інституті фізкультури, де своє навчання проходили майбутні тренери з цього виду спорту. Однак до кінця тридцятих років настали похмурі часи: на дзюдо наклали заборону як на «чуже радянському народові заняття». Засновник дзюдо в Росії Василь Ощєпков був репресований за доносом і оголошений «ворогом народу» в 1937 році.

Велика робота була виконана не даремно. За свого життя Ощєпков зробив чимало, прославивши дзюдо і популяризировав його. Основою його занять було практичне єдиноборство: Ощєпков мав безліч теоретичних розробок в рукописах, які загадково зникли в день арешту. Після смерті вчителя учні та соратники Василя Сергійовича (невтомні й пристрасні люди, які пропагують дзюдо) змушені були на основі своїх знань розробити інший вид боротьби – самбо.

Повернення до списку